En resa med Saltsjöbanan försommaren 1976
fotografier av Vera-Maj Torby

1976 ersattes Saltsjöbanans gamla vagnar byggda 1892-1913 med det nya blå tåget - modifierade tunnelbanevagnar. Den här bildsviten togs av Vera-Maj Torby (Saltsjöbaden) en kort tid innan de gamla vagnarna skrotades eller - i några fall - såldes till olika museiföreningar.

Detta är de första färgbilderna jag fått tag på tagna inne i vagnarna med passagerare på plats! Så glädj er åt Vera-Majs bilder!

Henriksdals station
Banan levererade vagnar med klorgas till Henriksdals reningsverk. Numera går det med bil.
Tåget från Slussen på ingående till Henriksdal.
DET HÄNDER MYCKET MED
SALTSJÖBANAN
I SOMMAR

Ni har säkert redan märkt att det är något i görningen. Vi håller på att
rusta upp banans spår, plattformar och elektriska system. För att
kunna klara dessa arbeten måste vi ibland stänga av tågtrafiken och
i stället sätta in bussar. Så kommer det att fortsätta ett par månader
framåt. Sedan händer följande:
12 JULI
ersätts tågtrafiken helt av
tillfälliga busslinjer
9 AUGUSTI
går vi tillbaks till tågtrafiken igen.
Med nya blå tåg.

Vi hoppas på er förståelse när ni får det litet extra besvärligt med re-
sandet under de kommande månaderna. Under tiden gör vi allt vi kan
för att ni skall kunna glädja er åt en upprustad bana med nya tåg.
Vi återkommer med mer detaljerad information före omläggning-
arna den 12 juli respektive 9 augusti.

Med vänliga hälsningar
TRAFIK AB SALTSJÖFART

Den lilla svarta lådan i taket är en högtalare - trots allt en "nymodighet" i en så här gammal vagn!
När jag var liten och följde med mamma till stan i något ärende - kanske 1948 - så gick en uniformerad konduktör med uniformsmössa runt i kupéerna och ropade ut stationerna, t ex "Nacka, nästa!".

Observera en detalj med kartan... Söder är neråt, norr är uppåt. Men öster (utåt skärgården, ut mot Saltsjöbaden) är ÅT VÄNSTER i kartan! Dvs kartan är ritad såsom vagnen står på banan - med Stockholmsändan åt höger!

"Röda huset" med väntsal och kiosk vid ändstationen i Saltsjöbaden.
De silverblänkande bokstäverna SALTSJÖBANAN har redan skruvats bort från vagnen...
En mycket personlig reflektion:

Något som slår mig när jag tittar på bilderna är hur VÄLHÅLLET - rent, snyggt och helt - allt var! Det är svårt att tro att vagnarna då snart skulle tas ur trafik!

Ett stort problem lär ha varit att få fram reservdelar för underhåll av de gamla vagnarna - mycket fick tillverkas vid verkstaden i Neglinge för det fanns inte att köpa utifrån. Det sas att kostnaden för underhåll med tillverkning av reservdelar blev så hög att det motiverade inköp av de nya blå vagnarna.

De gamla vagnarna var byggda mellan 1892 och 1912. Elsystemet i motorvagnarna lär ha moderniserats på 1940-talet. Så vagnarna var i drift i 70-80 år!

Nu har det sagts att det åter är dags att byta till moderna vagnar ... efter bara 35 år! - Fast om man tar rätt på reservdelar från tunnelbanevagnar som skall skrotas så borde Saltsjöbanans blå tåg kunna hållas igång i många år till! Gör man det? Har man den framförhållningen?

6 april 2011. Lars-Åke Larsson, webmaster och medlem i föreningen Motorvagnens Vänner i Saltsjöbaden.



Copyright © 2011, Föreningen Motorvagnens Vänner (i Saltsjöbaden) m.fl. Email: